Az iskola előkészítő feladata,hogy áthidalja az óvoda és iskola közötti szakadékot. Miért hasznos az előkészítés a gyermek számára és milyen képességeit kell fejlesztenünk ahhoz, hogy megfelelő teljesítményt nyújtson az iskolában?
Az iskola előkészítő feladata,olyan képességek fejlesztése,ami rendkívül fontos ahhoz, hogy gyermekünk elkerülje az iskolakezdés traumáját és a megfelelő tudás birtokában kezdhesse meg tanulmányait. Természetesen az iskola előkészítés alatt a gyerekek játékos formában tanulnak, ehhez rengeteg speciális szituációs gyakorlattal érdekesebbnél,érdekesebb feladatokkal találkoznak.
Értelmi képességek:
Legfontosabb feladatunk a gyermeket megtanítani tanulni, koncentrálni, kreatívan gondolkodni, mások előtt magabiztosan beszélni, érvelni, csapatjátékosként viselkedni, érdeklődését felkelteni a tanulás iránt, ismereteit gazdagítani. Nem szabad lekorlátozni, hagyni kell a képességeit kibontakozni.
Fejleszteni azokat az alapvető viselkedési formákat, amelyek az iskolai közösségbe való beilleszkedés feltételei, továbbá az eredményes iskolai teljesítéshez szükséges jártasságok, készségek, képességek és akarati tulajdonságok rendszerét. Pl:
- megfelelő beszéd, anyanyelvi fejlettség, tiszta hangok
- grammatikailag helyes mondatalkotások
- pontos, fejlett kifejezőkészség
- számosság, mennyiségészlelés
- logika
Szocializálás:
Szociális érzékenység fejlesztése, melynek összetevője egyrészt egy belső igény a kapcsolatfelvételre, másrészt az erre való képesség helyes útra terelése.
Ennek eredményeképpen énjét elég erősnek élje meg ahhoz, hogy társai akaratát is tudomásul vegye, a társak kezdeményezését ne saját énje veszélyeztetéseként élje meg.
Fontos, hogy milyen az iskolába kerülő gyermek tolerancia szintje, kudarctűrő képessége, beilleszkedési hajlama és bátorsága. El kell fogadnia és meg kell értenie a szociális szabályokat.
Vizuális képességek:
- A képi, plasztikai kifejezőképesség fejlesztése (rajzolás, festés, mintázás, építés, képalakítás, konstruálás).
- Az elemi képolvasási, komponáló, térbeli tájékozódó és rendező képességek kialakítása, fejlesztése.
Testi fejlődés:
- Nagy és kismozgások, szem-kéz, szem-láb koordinációk fejlesztése, szinkronizálása.
- A laterális dominancia kialakítása, ennek megfelelően használják helyesen a jobb-bal kezet, lábat.
- A megfelelő testsúly és a kifinomult finommotorika elérése.